Odborné informácie majú k dispozícii už po pár kliknutiach. Je ich už viac ako štyritisíc

Kvalitné odborné informácie majú dostupné kedykoľvek, kdekoľvek a prístup k nim získajú za pár kliknutí. Navyše majú k dispozícii aj ďalšie služby. 

Reč je o registrovaných používateľoch Vedeckej knižnice Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR). Aj vďaka rozšíreniu informačných zdrojov a služieb ich počet nedávno prekročil hranicu štyritisíc.

„Môžeme povedať, že neustále rastieme. Vedecká knižnica CVTI SR v apríli 2022 prekročila hranicu 4 000 registrovaných používateľov. Počas pandémie, ktorá obmedzila väčšinu našich aktivít, sme sa sústredili na elektronizáciu našich služieb. Chceli sme zvýšiť ich dostupnosť,“ hovorí Dávid Baranko z CVTI SR.

Ako spomína, používateľov oslovila najmä novinka v rámci slovenských knižníc – bezplatná online registrácia. „Dnes vás od okamžitého online prístupu k desiatkam odborným elektronickým informačným zdrojom delí už len niekoľko klikov.“

Najžiadanejšou sa za posledné obdobie stala online služba výpožičiek e-kníh Bookport. Obsahuje viac ako 8 800 e-kníh, nielen v českom jazyku. „Môžete sa tak inšpirovať, zrelaxovať pri motivačnej literatúre alebo nabrať nové vedomosti z kvalitných odborných monografií. Zaujímavé výbery kníhz Bookportu zverejňujeme každý týždeň aj na sociálnych sieťach CVTI SR.“

Populárnym e-zdrojom je tiež PressReader. Časopisy a noviny z celého sveta ako The Guardian, The Washington Post, Vogue, Forbes, môžete neobmedzene čítať kedykoľvek a kdekoľvek, v deň vydania ich tlačenej verzie. Zo slovenských denníkov je tu denník Pravda a Denník N.

Čitateľov si získali aj nové služby zamerané na zdravotníckych pracovníkov. Konkrétne zaradenie popredného medicínskeho časopisu New England Journal of Medicine do portfólia e-zdrojov CVTI SR. Okrem kvalitných článkov prináša časopis aj zaujímavý multimediálny a interaktívny klinický obsah. Najnovším prírastkom do kolekcie medicínskych e-zdrojov je Top Medical Collection.

Samozrejmosťou v portfóliu e-zdrojov CVTI SR  sú „stálice“ ako Scopus, Web of Science, ProQuest Central, De Gruyter, Taylor & Francis a iné. Všetky e-zdroje sú zhrnuté v katalógu.

Baranko pripomína aj projekt EODOPEN. Vďaka tejto európskej iniciatíve k sprístupneniu diel a dokumentov z 20. a 21. sa vo virtuálnej študovni vedeckej knižnice nachádzajú skoro dve tisícky knižných dokumentov. Po digitalizácii sa prenášajú do online prostredia a sú tak používateľom k dispozícií v režime 24/7. Predovšetkým v rámci tejto virtuálnej študovne sa voľne sprístupňujú aj diela, ktoré sú obchodne nedostupné, vypredané alebo je zachovanie ich obsahu cenné a významné v rámci kultúrneho dedičstva.  

„Vďaka patrí aj našim partnerským knižniciam, v konzorciu Knižnice pre Slovensko. Tieto knižnice aktívne propagujú bezplatný prístup k desiatkam e-zdrojom CVTI SR svojim používateľom. Tí, ktorí hľadáte a potrebujete hodnoverné a rýchlo dostupné informácie, zaregistrujte sa ešte dnes a získajte všetky výhody, ktoré vám bezplatná registrácia ponúka,“ motivačne uzatvára Baranko.

www.cvtisr.skhttps://nvk.cvtisr.sk/

Odborné informácie majú k dispozícii už po pár kliknutiach. Je ich už viac ako štyritisíc

Zdieľaj:

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.