V KNIŽNICI JÁNA KOLLÁRA SA ZOZNAMOVALI S ROBOTOM OZOBOTOM A VYPAĽOVALI DO DREVA

V Knižnici Jána Kollára v Kremnici sa v utorok konalo zaujímavé podujatie. V rámci projektu Partnerské knižnice Centra vedecko – technických informácií SR (CVTI SR) a jeho kreatívnej dielne Fablab sa tu konal workshop, zameraný na vypaľovanie do dreva a prácu s jednoduchým robotom Ozobotom.  

Ako nám prezradila lektorka Eva Kalužáková, snažia sa kurzy viesť tak, aby zaujali nielen mladšie vekové kategórie, ale napríklad aj seniorov. Atmosféra v knižnici Jána Kollára bola podľa nej veľmi príjemná. „Lekcie sa končia kreatívnym príbehom, vďaka ktorému si deti môžu naprogramovať robota,“ doplnila. Zároveň ich učia zákonitostiam robotiky, no súčasne ich učia poznávať, aká je spojitosť medzi programovaním a robotikou, ale tiež humanitou.

Slovo robot má 102 rokov

V rámci workshopu ich zoznamujú aj so zaujímavými skutočnosťami, o ktorých neraz možno nemáme ani tušenie. Napríklad s tým, že slovo robot už má 102 rokov, prvýkrát sa objavilo v novembri 1920 vo  vedecko-fantastickej dráme Karla Čapka R.U.R.

Utopickou drámou, ktorá mala premiéru v nasledujúcom roku, vyslal autor ľuďom varovanie, ako im raz môže moderná technika prerásť cez hlavu. R. U. R., čiže Rossumovi univerzálni roboti, ktorých v tejto hre stvoril, sú živé stroje, ktoré sa od ľudí odlišujú iba tým, že nemajú cit. Za človeka pracujú i bojujú a napokon zbrane obrátia aj proti nemu. Výraz robot sa postupne začal objavovať vo viacerých svetových jazykoch, samotný Čapek však autorstvo slova pripisoval bratovi Josefovi s tým, že on ho len uviedol do života.

Eva Kalužáková dodala, že deti i dospelých z Kremnice rovnako zaujalo aj vypaľovanie do dreva. Výborne sa pritom podľa jej slov trénuje jemná motorika a poznatky o vypaľovaní sú podľa nej aj základom pre ďalšie workshopy o spájkovaní.

Cieľom projektu Partnerské knižnice je intenzifikácia využitia knižníc ako miest pre získanie všetkých druhov informácií, celoživotného vzdelávania, rozvoja kreativity, podpory inovácií a podnikania, pre všetky vekové skupiny obyvateľov. Kreatívna dielňa FabLab, kde sa pracuje s digitálnymi technológiami je v tejto spolupráci kľúčová.

Ako informovala pracovníčka Knižnice Jána Kollára Jana Gálisová, workshopu sa dopoludnia zúčastnili piataci a šiestaci zo Základnej školy Pavla Križku a popoludní kremnickí seniori, knihovníčky a verejnosť.

(KN), FOTO: KJKK

Zdieľaj:

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.