Často kladené otázky

Obsah


Registrácia a prihlasovanie do služieb CVTI SR


Ako získam online prístup do vašej knižnice?
Vyplňte a odošlite registračný formulár. Registrácia je bezplatná a platí 365 dní.


Mám záujem o vzdialený prístup do databáz v CVTI SR. Chcel by som ich využívať z domova.  Aká je cena ročného predplatného a postup ako získať prihlasovacie údaje?
Vyplňte a odošlite registračný formulár. Registrácia je bezplatná a platí 365 dní.


Mám neplatnú registráciu. Ako si ju predĺžim?
Kontaktujte nás emailom na kniznica.nvk@cvtisr.sk alebo telefonicky na čísle 02/222 001 34 od 8:30 do 16:00 hod. v pracovných dňoch.


Stratil som kartu (knižničný pas). Ako mám postupovať ďalej?
Kontaktujte nás na kniznica.nvk@cvtisr.sk alebo telefonicky na 02/222 001 34 od 8:30 do 16:00 hod. v pracovných dňoch. Ak máte z knižnice vypožičané dokumenty, je potrebné ich najskôr vrátiť. V prípade potreby si ich budete môcť opätovne požičať, (ak nebudú rezervované iným používateľom).


Dostal som novú ISIC kartu, starú som musel odovzdať a používal som ju ako knižničný pas vo vašej knižnici. Ako mám postupovať ďalej?
Kontaktujte nás emailom kniznica.nvk@cvtisr.sk alebo telefonicky: 02/222 001 34 od 8:30 do 16:00 hod. v pracovných dňoch. Ak máte z knižnice vypožičané dokumenty, je potrebné ich najskôr vrátiť. V prípade potreby si ich budete môcť opätovne požičať, (ak nebudú rezervované iným používateľom).


Zabudol som číslo knižničného pasu. Neviem sa prihlásiť. Ako mám postupovať ďalej?
Ohľadom problémov s prístupovými údajmi nás kontaktujte emailom kniznica.nvk@cvtisr.sk alebo telefonicky: 02/222 001 34 od 8:30 do 16:00 hod. v pracovných dňoch.


Chcem si zmeniť heslo v prihlasovacích údajoch.
Choďte do online katalógu CVTI SR. Prihláste sa so svojím starým heslom. Vyberte záložku „Os. údaje“. Vpravo dole kliknite na zelené tlačidlo „Zmeniť heslo“. Vyplňte pôvodné heslo, zadajte nové heslo a potvrďte ho. Heslo musí mať minimálne 10 znakov a musí spĺňať aspoň 3 z týchto podmienok: 1) aspoň 1 veľké písmeno, 2) aspoň 1 malé písmeno, 3) aspoň 1 číslicu, 4) aspoň jeden špeciálny znak. Zmeny uložíte kliknutím na zelené tlačidlo „Potvrdiť zmeny“. Po úspešnom uložení údajov počkajte cca 15 min., kým sa zmeny zaktualizujú vo všetkých našich systémoch.


Zabudol som heslo k prihlasovacím údajom. Ako mám postupovať ďalej?
Choďte do online katalógu CVTI SR, kliknite na prihlásenie a použite voľbu „Zabudnuté heslo“, prostredníctvom tohto odkazu si heslo zmeníte. „Pôvodné heslo“ je vo formulári vyplnené, nemeňte ho, „Nové heslo“ musí mať minimálne 10 znakov a musí spĺňať aspoň 3 z týchto podmienok: 1) aspoň 1 veľké písmeno, 2) aspoň 1 malé písmeno, 3) aspoň 1 číslicu, 4) aspoň jeden špeciálny znak.


Zabudol som heslo k prihlasovacím údajom. Keď sa ho snažím zmeniť, systém mi vráti hlášku:

Buď zadávate nesprávne číslo knižničného pasu, alebo zadávate inú emailovú adresu, ako ste uviedli pri registrácii. Ak si niektorý z údajov nepamätáte, kontaktujte nás emailom kniznica.nvk@cvtisr.sk alebo telefonicky: 02/222 001 34 od 8:30 do 16:00 hod. v pracovných dňoch.


Chcem si zaktualizovať osobné údaje.
Choďte do online katalógu CVTI SR. Prihláste sa so svojím starým heslom. Vyberte záložku „Os. údaje“. Vpravo dole kliknite na zelené tlačidlo „Zmeniť heslo“. Vyplňte pôvodné heslo, zadajte nové heslo a potvrďte ho. Zmeny uložíte kliknutím na zelené tlačidlo „Potvrdiť zmeny“.


Neviem sa prihlásiť do EIZ. Prihlasovacie meno zadávam číslo knižničného pasu a Heslo zadávam taktiež číslo knižničného pasu.


Nemáte dostatočne bezpečné heslo. Choďte do online katalógu CVTI SR, kliknite na prihlásenie a použite voľbu „Zabudnuté heslo“, prostredníctvom tohto odkazu si heslo zmeníte. „Pôvodné heslo“ je vo formulári vyplnené, nemeňte ho, „Nové heslo“ musí mať minimálne 10 znakov a musí spĺňať aspoň 3 z týchto podmienok: 1) aspoň 1 veľké písmeno, 2) aspoň 1 malé písmeno, 3) aspoň 1 číslicu, 4) aspoň jeden špeciálny znak.


Nefunguje mi prihlásenie. Pokúšam sa zmeniť heslo, ale neúspešne.
Ohľadom problémov s prístupovými údajmi, kontaktujte nás emailom kniznica.nvk@cvtisr.sk alebo telefonicky: 02/222 001 34 od 8:30 do 16:00 hod. v pracovných dňoch.


Chcem sa prihlásiť do EIZ. Prihlasovacie meno uvádzam svoj email a heslo je taktiež určite správne. Napriek tomu mi systém vráti hlášku: „Neplatné používateľské meno alebo heslo.“
Neprihlasujte sa emailom. Ako prihlasovacie meno použite číslo knižničného pasu.


Chcem sa prihlásiť do EIZ. Systém mi vráti hlášku: „Email already exists.“
Kontaktujte nás emailom kniznica.nvk@cvtisr.sk alebo telefonicky: 02/222 001 34 od 8:30 do 16:00 hod. v pracovných dňoch.


Používanie elektronických informačných zdrojov (EIZ)


Keď som u vás zaregistrovaný, stačí, ak sa prihlásim do online katalógu a priamo ma to prihlási aj do e-zdrojov? Ako dlho budem mať k prístup k stiahnutému súboru? Aké veľké súbory sa dajú stiahnuť?
Do e-zdrojov je možné pristupovať viacerými spôsobmi:

  1. cez stránku knižnice Vzdialený prístup k e-zdrojom (cez tlačidlo „Vstup do e-zdrojov“), na stránke je uvedený postup prihlásenia sa do e-zdrojov a ďalšie informácie, 
  2. cez hlavnú stránku CVTI SR si v menu zvolíte „E-zdroje“,
  3. cez stránku EIZ – CVTI SR cez tyrkysové tlačidlo „E-zdroje CVTI SR“,
  4. priamo cez link E-zdroje CVTI SR.

Čo sa týka sťahovania súborov, je možné si sťahovať plné texty článkov a kapitol kníh len v rámci predplateného obsahu. Pokiaľ si stiahnete dokument v PDF formáte, tak ho budete mať prístupný navždy. Súbory na stiahnutie nie sú obmedzené na veľkosť.


Po prihlásení do e-zdroja sa mi vráti chybová hláška. Ako mám postupovať ďalej?
Vymažte si cookies a cache pamäť v prehliadači, ktorý používate a prípadne vyskúšajte vstúpiť do databázy z iného prehliadača. Ak problém pretrváva, obráťte sa emailom na eiz.nvk@cvtisr.sk. Popíšte, ako ste postupovali pri vyhľadávaní dokumentu, pripojte linku, ktorou sa snažíte dostať k e-zdroju a chybovú hlášku, ktorú vám systém vráti.


Chcem skonzultovať problém indexácie časopisu v databázach Scopus a Web of Science.
Ohľadom indexácie časopisov v databázach Scopus a Web of Science kontaktujte emailom eiz.nvk@cvtisr.sk.


Poskytuje CVTI SR službu prideľovania DOI pre iné inštitúcie?
Nie, CVTI SR neposkytuje túto službu. Je treba kontaktovať registračnú agentúru CrossRef a samostatne sa zaregistrovať. Ďalšie informácie na stránke Crossref.


Môžem prostredníctvom CVTI SR využívať službu Similarity Check?
Nie, CVTI SR neprevádzkuje službu Similarity Check.


V zozname EIZ som nenašiel databázu, ktorú som hľadal.
Ohľadom otázky o dostupnosti elektronických informačných zdrojov, ktoré nenájdete v ponuke našej knižnice, kontaktujte emailom eiz.nvk@cvtisr.sk.


Ako zistím, či sa konkrétny titul nachádza vo vašich databázach?
Zoznamy titulov publikácií jednotlivých elektronických informačných zdrojov nájdete na našom webe: Elektronické informačné zdroje – Národná Vedecká Knižnica (cvtisr.sk)


Ako sa prihlásim do databázy Bookport?
Registrovať a prihlásiť sa do služby Bookport môžete podľa tohto návodu alebo si pozrite inštruktážne video.


Ako sa prihlásim do databázy PressReader?
Registrovať a prihlásiť sa do služby PressReader môžete podľa tohto návodu.


Kde nájdem zoznam slovenských open access časopisov?
Zoznam slovenských open access časopisov nájdete na webových stránkach Otvorenej vedy.


Kedy sa bude konať ďalší Open Access kurz?
Najbližšie termíny konania Open Access kurzov sú zverejnené na webových stránkach Otvorenej vedy.


Vypracujete mi na zadanú tému rešerš? Je to platená služba?
Rešerše poskytujeme bezplatne. Vyplňte si objednávkový formulár.


Chcem si dať zdigitalizovať dokument. Ako mám postupovať?
Ak si chcete dať zdigitalizovať dokument, pošlite emailom objednávku na adresu digi.nvk@cvtisr.sk.
Pozrite si aktuálny cenník digitalizačných služieb CVTI SR. Minimálna cena objednávky je 30€ s DPH. V objednávke uveďte, či máte záujem aj o post processing (grafickú úpravu skenov), OCR (optické rozpoznávanie znakov), aké rozlíšenie požadujete (300dpi, 400dpi, 600dpi) a výstupný formát (tiff, jpeg, pdf, …). Pri viacerých dokumentoch môžete poslať aj zoznam dokumentov. Po obdržaní objednávky vás budeme kontaktovať ohľadne termínu prevzatia dokumentov na digitalizáciu. V prípade ďalších otázok nás kontaktujte emailom digi.nvk@cvtisr.sk, alebo telefonicky 02/69 253 147 od 8:30 do 14:30 hod.


Projekt EODOPEN


Aký je cieľ projektu EODOPEN?
Sprístupniť 15 000 diel z 20. a 21. storočia, ktoré neboli digitalizované a nie sú voľne online dostupné.


Kto zastrešuje projekt EODOPEN?
Projekt je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Kreatívna Európa. Podieľa sa na ňom 15 projektových partnerov z 11 európskych krajín. Na Slovensku je projektovým partnerom CVTI SR.


Ako dlho trvá projekt EODOPEN?
Projekt začal v novembri 2019 a končí v októbri 2024.


Ako sa ako autor alebo inštitúcia môžem zapojiť do projektu EODOPEN?
Prvým krokom je selekcia vhodných dokumentov, ktoré budú predmetom digitalizácie a sprístupnenia. Malo by ísť o publikácie, ktoré budú atraktívne pre čitateľov. Následne autor, štatutár organizácie, dedič, resp. držiteľ autorských práv podpíše vyhlásenie o udelení verejnej licencie k predmetným dokumentom. Po doručení fyzických dokumentov do CVTI SR sa dokumenty digitalizujú a elektronické verzie sú dodané autorovi alebo inštitúcii.


V akom formáte budú elektronické verzie digitalizovaných dokumentov?
Digitalizované dokumenty dodáme v požadovanom formáte a rozlíšení (štandardne ako PDF a 300 dpi). Vďaka postprocessingu je oskenovaný dokument orezaný, vyrovnaný a získa OCR (rozpoznanie znakov).  Umožní sa tak plnotextové vyhľadávanie v rámci dokumentu i celej zbierky.


Stáva sa CVTI SR po podpísaní Vyhlásenia nositeľom autorských práv?
Nie, autor alebo inštitúcia k dokumentom nestráca autorské práva – môže ich opätovne publikovať v tlačenej forme a predávať. Podpísaním Vyhlásenia sa dokumentom udelí iba verejná licencia, čo znamená, že dokumenty môžu byť voľne zdieľané a šírené.


Môžem pridať do projektu aj publikácie, ktoré už mám v elektronickej podobe?
Dokumenty, ktoré má inštitúcia v elektronickej verzii (napr. PDF formát) nie je nutné skenovať, stačí ich po doručení písomného vyhlásenia zaslať elektronicky a CVTI SR ich následne sprístupní podľa vzájomnej dohody.


Kde môžem nájsť knihy digitalizované v rámci projektu?
Dokumenty digitalizované v CVTI SR môžete nájsť v našej Virtuálnej študovni EODOPEN. Ostatné digitalizované knihy budú sprístupnené širokej európskej verejnosti prostredníctvom digitálnych knižníc jednotlivých projektových partnerov, ale i spoločného portálu, ktorý bude vytvorený počas realizácie projektu.


Kde sa môžem dozvedieť o projekte viac?
O projekte si môžete prečítať na stránke Národnej vedeckej knižnice CVTI SRoficiálnej webovej stránke projektu.


Koho z CVTI SR môžem ohľadom projektu kontaktovať?
V prípade otázok môžete kontaktovať Mgr. Zuzanu Randákovú (kniznica.nvk@cvtisr.sk / tel: 02/222 001 34).

Zdieľaj: