Verejné knižnice na Slovensku disponujú zbierkami dokumentov, ktoré majú viac ako regionálnu hodnotu. Personálne alebo finančné kapacity limitujú možnosti knižníc tieto zbierky zdigitalizovať a následne archivovať a sprístupňovať.
Aktívna spolupráca Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a partnerských verejných knižníc po celom Slovensku najnovšie prináša aj možnosť bezplatnej digitalizácie zbierok.
„CVTI SR poskytuje možnosť bezplatnej digitalizácie dokumentov a ich spracovania v rámci spolupráce s partnerskými verejnými knižnicami. Partnerským knižniciam je k dispozícií naše moderné digitalizačné pracovisko s 13 skenermi. V prvej fáze sa budú skenovať zbierky knižníc zo Senice, Nitry, Zvolena či Lučenca,“ spomína Dávid Baranko z Oddelenia výpožičných služieb a ochrany fondov CVTI SR.
Ako doplnil, pre partnerské knižnice, ktoré si vedia vyčleniť personálne kapacity, je k dispozícii nový putovný samoobslužný knižný skener. Skener má cestovať medzi jednotlivými partnerskými knižnicami a v každej sa zdrží niekoľko mesiacov.
Okrem zapožičania skenera môžu partnerské knižnice využiť aj konzultácie s odborníkmi z digitalizačného pracoviska CVTI SR, ktorí pri osobnej návšteve zamestnancov knižnice komplexne zaškolia do procesu skenovania.
Putovný skener má svoju „premiéru“ v Dunajskej Strede. „Školenie prebehlo hladko. Kolegovia z partnerskej knižnice si prácu s knižným skenerom rýchlo osvojili. Skenovať budú primárne regionálne periodiká. Takzvaný postprocessing bude prebiehať v CVTI SR. V prípade otázok či problémov so skenovaním sme kolegom kedykoľvek k dispozícií,“ konkretizuje Branislav Jandorf,odborný pracovník digitalizačného pracoviska CVTI SR.
Po naskenovaní všetkých potrebných dokumentov vyrazí putovný skener do ďalších miest. Čaká naň napríklad Rožňava, Vranov nad Topľou, Trebišov či Trenčín. Výber a poradie knižníc ovplyvní najmä celoslovenská alebo regionálna hodnota ich knižných zbierok.