Vedecká knižnica s už piatimi tisíckami používateľov. Lákajú ich kvalitné informácie dostupné bezplatne

Lákajú ich e-služby. Využívajú kvalitné zdroje informácií. Oceňujú jednoduchý a bezplatný prístup k nim. Reč je už o 5 000 registrovaných používateľoch vedeckej knižnice.

Vedecká knižnica Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) neustále rozširuje nielen portfólio svojich služieb a informačných zdrojov, ale zvyšujú sa aj čísla jej používateľov.  

„Rastieme aj vďaka vám.“ Žiadna marketingová veta, reálny odraz čísel. Vedecká knižnica CVTI SR aktuálne prekročila hranicu už 5 000 registrovaných používateľov.

„Pribúdajúci počet nových používateľov nám dokazuje, že zavádzanie e-služieb a inovácií, ktoré sme v službách knižnice v poslednom období zvolili, má viditeľný a merateľný výsledok,“ uvádza Tomáš Fiala, vedúci odboru knižnično-informačných služieb CVTI SR.

Ako konkretizuje, najväčším lákadlom zostáva bezplatný prístup do online služby Bookport. Vďaka tejto službe majú používatelia k dispozícii už viac ako 9 000 e-kníh z rôznych oblastí. Významné zastúpenie tu má medicína, spoločenské vedy, motivačná literatúra, technológie, no taktiež beletria.

 „Uvedomujeme si, že relevantné a overené informácie v odbornej literatúre sú dnes žiadané tak laikmi, ako odborníkmi. Výrazne to vidieť najmä v oblasti zdravotníctva. My zvýšený dopyt po tomto type informácií reflektujeme. Ponúknuť kvalitné zdroje informácií aj pre odborníkov v medicíne na Slovensku je pre nás dlhodobou prioritou.“  

V priebehu celého roka a intenzívne aj počas posledných mesiacov sa vedecká knižnica CVTI SR stále viac otvára lekárskej obci. Na odborných konferenciách jej zástupcovia aktívne propagujú prístupy k prestížnym odborným e-zdrojom zo zdravotníctva. Konkrétne napríklad ku kolekcii popredných časopisov Top Medical Collection. Dostupný je tiež jeden z najstarších a najprestížnejších časopisov New England Journal of Medicine. Najnovší prírastok v portfóliu je JAMA Network. JAMA patrí medzi svetové recenzované časopisy. Obsahuje prelomové výskumy, komentáre, interaktívne obsahy či hĺbkový pohľad do medicínskych tém od lídrov v tejto oblasti.

Vďaka medzinárodnému projektu EODOPENsa vo virtuálnej študovni vedeckej knižnice nachádzajú stovky kníh. Po digitalizácii sa stávajú súčasťou online prostredia a sú tak k dispozícií nepretržite. „Nachádzajú sa tu predovšetkým diela, ktoré sú obchodne nedostupné, vypredané, alebo je zachovanie ich obsahu cenné a významné aj v rámci zachovania kultúrneho dedičstva.“

Zaujímavé tipy na čítanie nájdu záujemcovia každý týždeň na sociálnych sieťach CVTI SR. Sú to tipy k inšpirácii, relaxu pri motivačnej literatúre alebo získaniu rozhľadu z odborných publikácií.

A čo ešte ponúka bezplatná registrácia do knižnice CVTI SR? Tomáš Fiala dopĺňa jednoznačne: „Samozrejmosťou v portfóliu e-zdrojov CVTI SR sú ‚stálice’ odborných databáz Scopus, Web of Science, De Gruyter, Taylor & Francis a iné. Všetky e-zdroje majú používatelia zhrnuté v katalógu.

Na druhej strane každodenné dianie doma aj v zahraničí sledujú noviny a časopisy po celom svete. The Guardian, The Washington Post, Vogue, Forbes môžu naši používatelia čítať neobmedzene v databáze Pressreader. A to v deň vydania ich tlačenej verzie kedykoľvek a kdekoľvek. Zo slovenských a českých periodík je tu dostupná Pravda, Denník N, Hospodárske noviny, Týždeň, Lidové noviny, Deník N či MF dnes a ďalšie.  Zaregistrujte sa ešte dnes a získajte všetky výhody, ktoré vám bezplatná registrácia ponúka.“

Zdieľaj:

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.