Nový prestížny zdroj informácií je tu už aj pre slovenskú medicínu

E-zdroje sú populárnym zdrojom informácií. Ak sa k nim pridá aj hodnota relevantnosti je to benefit, ktorý ocenia aj odborníci v danej oblasti.     

Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a jeho vedecká knižnica je synonymom pre informačnú podporu vedy a výskumu na Slovensku.

V poskytovaných e-zdrojoch má svoje špeciálne miesto aj oblasť zdravotníctva. Aktuálne do portfólia pribudol prestížny časopis, ktorý informuje o jedinečných výskumoch. Odborné kapacity z medicíny v ňom približujú širšie súvislosti preberaných tém. 

„Elektronické informačné zdroje ako Bookport a The England Journal of Medicine, ktoré sme pre našich používateľov predplatili aj na ďalšie obdobie sa tešia svojej popularite. Je to pre nás dôkaz, že rozširovať portfólio e-zdrojov týmto smerom je správna voľba. Dôvodom je tiež rastúci dopyt po kvalitných a najmä dostupných zdravotníckych informáciách, ktoré sú v súčasnosti nevyhnutné. Sme radi, že po sprístupnení Top Medical Collection môžeme tento rok predstaviť druhú veľkú novinku. V našom portfóliu medicínskych e-zdrojov sa nachádza už aj prestížny časopis JAMA,“ informuje Andrea Lebedová z vedeckej knižnice CVTI SR.

Ako uviedla, The Journal of the American Medical Association (JAMA) je recenzovaný medicínsky časopis, ktorý odborníci poznajú už od roku 1883. Vychádza na týždennej báze a o jeho prestíži svedčí dôležitý ukazovateľ hodnotenia kvality Impact Factor. Za rok 2020 mal hodnotu 56,3 bodov.

JAMA obsahuje originálne a prelomové výskumy či komentáre. Odborníkom umožňuje získať hĺbkový pohľad do témy od lídrov v oblasti medicíny a zdravotnej starostlivosti. Jeho súčasťou je aj vysokokvalitný audiovizuálny obsah (podcasty, videá, ilustrácie). Dopĺňa ho vzdelávací obsah JAMA Network CME Resources a interaktívny klinický obsah. Vďaka nemu si môžu študenti medicíny či zdravotnícki pracovníci precvičiť správny postup pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ konkretizuje Lebedová.  

Používatelia vedeckej knižnice CVTI SR majú okrem časopisu JAMA prístup aj k ďalším desiatim špecializovaným časopisom združených v rámci JAMA Network. Ide o tituly zamerané na dermatológiu, internú medicínu, neurológiu, oftalmológiu, otorinolaryngológiu, pediatriu, psychiatriu, chirurgiu, onkológiu a kardiológiu.

Súčasťou JAMA Network je aj voľne dostupný, všeobecne zameraný, recenzovaný časopis JAMA Network Open a novinka, časopis s otvoreným prístupom JAMA Health Forum. Ten je zameraný na zdravotnú politiku a stratégiu ovplyvňujúcu medicínu a zdravotnú starostlivosť.

Zoznam dostupných titulov v rámci JAMA Network:

JAMA

JAMA Dermatology

JAMA Internal Medicine

JAMA Neurology

JAMA Ophthalmology

JAMA Otolaryngology – Head & Neck Surgery

JAMA Pediatrics

JAMA Psychiatry

JAMA Surgery

JAMA Oncology

JAMA Cardiology

JAMA Network Open

JAMA Health Forum

Časopis JAMA je dostupný pre všetkých záujemcov po jednoduchej a bezplatnej online registrácii do vedeckej knižnice CVTI SR. Všetky dostupné e-zdroje je možné prezerať v katalógu.

Nový prestížny zdroj informácií je tu už aj pre slovenskú medicínu 

Zdieľaj:

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.