V základnom programovaní a 3D tlači školia už aj knihovníci z projektu partnerských knižníc CVTI SR

fotografia z workshopu

Stačilo intenzívne školenie a knihovníci získali nové zručnosti v programovaní s micro:bitom či používaní  3D tlačiarne. Oslovilo ich to a už dnes posúvajú svoje skúsenosti deťom i ďalším záujemcom ako lektori vlastných workshopov.     

Spolupráca Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a partnerských verejných knižníc má tak v aktívnej podpore digitálnych zručností vo verejnosti už aj reálne výsledky.

Spolupráca CVTI SR s partnerskými verejnými knižnicami má prvé odozvy v praxi. Z knihovníkov, ktorí absolvovali intenzívne dvojdňové školenie venované micro:bitom a 3D tlači, sa teraz stali aj digitálne zruční lektori. Nové zručnosti už posúvajú aj používateľom svojich knižníc.

fotografia z workshopu

Kolegovia z Krajskej knižnice v Žiline už zrealizovali niekoľko workshopov zameraných na prácu s micro:bitmi. Zúčastnilo sa ich už viac ako 70 detí zo základných škôl v Žiline a Bytči.

„V našej knižnici sme sa stretli s veľkým záujmom zo strany škôl. Deti tieto stretnutia veľmi potešili  a rozvinula sa na nich aj diskusia,“ dodávajú kolegovia z Krajskej knižnice v Žiline.

Micro:bity sú technológie vhodné aj na prácu so seniormi. Presvedčili sa o tom kolegovia z Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre. Tieto technológie využili v rámci podujatia pre seniorov Starajme sa o pamäť. „Technologické hračky“ tu zaujali aj vyššiu vekovú kategóriu. Viacerí sa dokonca pýtali, ako ich zaobstarať svojim vnúčatám. V rámci medzigeneračnej výmeny a projektov celoživotného vzdelávania plánuje knižnica pokračovať v rozvoji digitálnej gramotnosti u všetkých vekových kategórií.

fotografia z workshopu

„Jednou z mnohých aktivít projektu partnerských knižníc je aj podpora digitálnej gramotnosti obyvateľov Slovenska v čase 4. priemyselnej revolúcie. Máme radosť, že verejné knižnice a ich používatelia majú o digitálne vzdelávanie záujem. Naši kolegovia z kreatívnej dielne CVTI SR – Fablab Bratislava – sa  tešia aj na ďalšie návštevy partnerských knižníc po celom Slovensku. Pretože práve spoločne s nimi vieme podporovať vzdelávanie nielen detí a mládeže v oblasti vedy, techniky a digitálnej gramotnosti,“ uzavrel Dávid Baranko z CVTI SR.

V základnom programovaní a 3D tlači školia už aj knihovníci z projektu partnerských knižníc CVTI SR 

Zdieľaj: