Kreatívne leto s kreatívnou dielňou

Dielňu si často predstavíme ako miesto plné rôznych strojov, nástrojov, ale aj nápadov. Kreatívna dielňa FabLab navyše ponúka digitálne technológie, nové zručnosti a neobmedzený priestor pre fantáziu.

Počas leta tieto možnosti spoznajú aj deti na táboroch kreatívnej dielne FabLab, Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR).   

Začalo sa už v úvode prázdnin, keď sa deti nielen z Bratislavy, ale napríklad aj z Oravy stretli na dennom tábore FabLabu. Niektoré prišli po prvýkrát, niektoré už po štvrtýkrát. Aktuálne sa pokračuje druhým turnusom denného tábora. Tí z prvého tábora si dokonca prichádzajú doriešiť rozpracované projekty.   

„Deťom ukážeme, ako modelovať Inkscape, čo je voľne dostupný grafický editor. Vyrábajú si tu tričká s vlastnou potlačou. Pomocou programového modelovania v Blender či Tinkercad si vyrábajú nielen vlastné menovky, ale aj kreatívny držiak na štetce pre mamičku, na mobil, na káble – veci, ktoré si následne aj zhmotnia pomocou digitálnych technológií výroby. Stavajú a programujú robotov z lego mindstorms. Zistia napríklad aj to, čo dokáže Mbot po naprogramovaní, ako spájkovať, ale aj to, že vyrobiť si taký blikač či vypaľovať do dreva, nie je vôbec také zložité a dokážu to,“ popisuje Eva Kalužáková z FabLab Bratislava.  

„Účastníčka predchádzajúceho letného tábora si napríklad vytvorila vlastný projekt za pomoci programu Tinkercad. „Projekt som pomenovala Rastlinná bunka. Skladá sa z jadra, v ňom je jadierko a v ňom je uložená genetická informácia, Celá bunka je vytlačená na 3D tlačiarni,“ popisuje štrnásťročná Sofia.

Technológie v tomto prípade dokážu skutočne nadchnúť a viaceré deti si uvedomia, že dokážu i to, o čom si ešte donedávna mysleli, že nevedia. „Úprimne, technológie ma zaujali oveľa viac, než som predpokladala. Prakticky som drvivú väčšinu toho, čo sme tu mohli robiť, v živote nerobila. Mala som teda veľa možností na rozvoj. Vyrobila som si svoj 3D návrh puzzle kocky a som rada, že sa dal aj reálne vytlačiť na 3D tlačiarni,“ uvádza štrnásťročná Sofia svoj pohľad na tábor.         

Prišli aj tí, ktorí tu boli už dokonca po štvrtýkrát, ako pätnásťročný Daniel z Dolného Kubína: „Aj keď som tu už štvrtýkrát, prekvapilo ma, že sa tu stále dokážem naučiť nové veci. Páči sa mi, že každý rok je iný a výnimočný.“

No a sú aj takí, ktorých prvotný nezáujem sa zmenil tak, že si s technológiami „potykali“ a na tábor sa tešia opäť: Bavil ma tento tábor, hoci som sa predtým o tieto veci nezaujímala. Budem rada, keď sem prídem znovu,“ spomína štrnásťročná Stela.

Denný, týždenný tábor Fablab druhým turnusom končí, ale prázdninové aktivity FabLabu pokračujú. Už 28.7. 2022 prežijú originálny deň s vedou deti v Záhorskej knižnici v Senici. „Na tábore Preži deň s vedou budeme spoločne s deťmi programovať micro:bit, pracovať s 3D tlačou a kreatívne upravovať drevo,“ hovorí Kalužáková. Zároveň dopĺňa, že rovnako zaujímavý deň si v Senici zopakujú potom ešte 4. 8. 2022.   

Záhorská knižnica v Senici je súčasťou konzorcia Knižnice pre Slovensko. Do projektu CVTI SR, Knižnice pre Slovensko, je dnes zapojených už 38 slovenských knižníc.    

FabLab, CVTI SR tento rok v rámci letných aktivít nadviazal spoluprácu aj s Klubom detskej nádeje (KDN). Jeho dobrovoľníci aktívne navštevujú detské nemocničné oddelenia, kde im hrou a zábavou krátia čas v nemocnici. Veľa detských úsmevov prinášajú aj pravidelné letné tábory pre onkologicky choré deti a deti s chorobami srdca. Tento rok program tábora spestria aj lektori z FabLabu, a aj týmto deťom ukážu, že kreativita a zručnosť sa v nich nájde vždy. FabLab deň na takzvanom „onko tábore“ bude  5. 8. 2022 a na „kardio tábore“ 19.8. 2022.              

Kreatívne leto s kreatívnou dielňou

Zdieľaj:

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.