Projekt EODOPEN (2019–2024) odhalil viaceré výzvy, ktorým knihovníci čelia pri zabezpečovaní prístupu k digitalizovaným dokumentom pre zrakovo znevýhodnených používateľov. Na základe týchto poznatkov a skúseností vznikli tréningové materiály a príručka, ktorá knihovníkom poskytuje praktické zručnosti na poskytovanie inkluzívnych digitálnych služieb.
Za ich vytvorením stojí pracovná skupina, vedená Národnou a univerzitnou knižnicou Slovinska (NUK), ktorá bola primárne zameraná na zlepšenie digitálneho prístupu. Analyzovala rôzne alternatívne formáty dodania pre používateľov mobilných zariadení a osoby so zrakovým postihnutím.
Pripravené boli dva kľúčové výstupy:
- D13a: Workshopy a tréningy pre knihovníkov a záujemcov na celoštátnej úrovni
– zahŕňa nahrané videá, prezentácie a tréningové stretnutia, pripravené a realizované pre projektových partnerov. - D13b: Vzdelávacie materiály používané na workshopoch a tréningoch
– obsahujú päť vzdelávacích modulov:
- Prístupnosť a digitálne čítanie
- Autorské práva
- Digitalizáciu a formáty dodania
- Tvorbu prístupných formátov dokumentov
- Tvorbu prístupných formátov EPUB a HTML
Každý modul vysvetľuje obsah, ciele, scenáre tréningu a potrebné zdroje. Moduly sú doplnené praktickými príkladmi, videozáznamami a hodnotiacim testom.
Oba výstupy sa zameriavali na procesy zabezpečenia prístupu k digitalizovanému obsahu špecificky prispôsobených pre nevidiacich a slabozrakých. Vzhľadom na rastúci počet používateľov z týchto komunít je zostavenie tréningových materiálov prínosom nielen pre partnerov projektu, ale aj pre ďalšie knižnice.
Cieľom príručky je nadobudnutie kompetencií a vedomostí na poskytovanie služieb pre používateľov so zrakovým postihnutím, tvorbu alternatívnych formátov dodania a porozumenie otázkam autorských práv a Marrakéšskej zmluvy.
Poďakovanie
Vyjadrujeme vďaku konzorciu DAISY za možnosť použitia a prispôsobenia ich vzdelávacích materiálov. Veríme, že naše vzdelávacie materiály obohatia knihovníkov a pracovníkov kultúrnych inštitúcií a povedú k zlepšeniu dostupnosti ich služieb.
*EODOPEN (2019-2024) je spolufinancovaný Európskou komisiou v rámci programu Kreatívna Európa a podprogramu Kultúra. Partnermi projektu sú inštitúcie z Rakúska, Estónska, Česka, Poľska, Slovenska, Nemecka, Portugalska, Maďarska, Švédska, Slovinska a Litvy. Celkový rozpočet projektu je približne 4 milióny eur.
Viac informácií o projekte nájdete na: http://eodopen.eu/ a http://nvk.cvtisr.sk/projekty/eodopen
Foto: pixabay.com
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.