Aký význam má vedecký článok bez recenzie?

Zdrojom odborných informácií sú najmä aktuálne vedecké články. Aj tieto texty majú „svoj život.“ Rukopis, postprint či preprint. A práve tému významu článkov, ktoré ešte nedostali pridanú hodnotu v podobe recenzného konania otvorí aktuálny webinár. Aké miesto majú preprinty vo vedeckej komunikácii, priblíži odborníčka.

Prvou správou o výskume je tradične článok vo vedeckom časopise. Aj taký vedecký článok má však rôzne podoby. Ako hovoria z Odboru podpory otvorenej vedy a výskumu CVTI SR (CVTI SR), pri vyhľadávaní vedeckých informácií môžeme natrafiť na rôzne vývinové štádiá článku. Od rukopisu až po postprint, čo znamená verziu vedeckého záznamu. Tá verzia rukopisu, ktorú autor zasiela do časopisu, a ešte neprešla recenzným konaním, sa nazýva preprint.

A práve preprint a jeho význam vo vedeckej komunikácii je témou pripraveného webinára. „Počas podujatia si spoločne s účastníkmi položíme rôzne otázky. Povieme si kedy a prečo začali vedci zdieľať svoje preprinty. Zistíme, ako vznikli prvé preprintové servery. Budeme diskutovať o výhodách a úskaliach zdieľania preprintov. Priblížime si pojem Ingelfingerovo pravidlo. Zamyslíme sa, ako sa situácia v oblasti preprintov zmenila počas pandémie a teda aký je význam preprintov dnes. Uvedieme si argumenty, prečo je vhodné zdieľať preprinty svojich článkov,“ konkretizuje lektorka podujatia Zuzana Stožická, z Odboru podpory otvorenej vedy a výskumu v CVTI SR.

Sledovať webinár je možné cez online vysielanie.

Preprinty a ich miesto vo vedeckej komunikácii │webinár CVTI SR
dátum: 10. 6. 2021 │Čas: 10:00 – 11:30
lektor: RNDr. Zuzana Stožická, PhD.

ilustračný obrázok: pexels.com

Zdieľaj:

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.