Rok 2022 je pre Vedeckú knižnicu CVTI SR rokom veľkých zmien a noviniek.
Tie najvýznamnejšie, nájdete na jednom mieste priamo tu!

Sledujte #kniznicaCVTI22 na Facebooku a Instagrame CVTI SR.
Všetky novinky, oznámenia a aktuality, budeme ohlasovať priebežne, počas celého roka.

 

 

Bezplatné online registrácie
Knižnice pre Slovensko

Bezplatné online registrácie

 

Vedecká knižnica CVTI SR ide s dobou!

 

Informačné potreby vedcov, odborníkov, študentov, ale aj širokej verejnosti sa menia. Môže za to neustále zrýchľovanie našich aktivít v online prostredí. Potrebujeme okamžitý a čo najjednoduchší prístup k odborným informáciám a službám.

Vedecká knižnica Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) ako prvá na Slovensku spustila možnosť rýchlej, online registrácie.

 

Registrácia do knižnice je po novom bezplatná, blesková a jednoduchá

 

Už žiadne predregistrácie, povinné fyzické návštevy knižnice, či čakanie na potvrdenie registrácie knihovníkom. Po bleskovej a bezplatnej online registrácii môžete ihneď pristupovať k desiatkam odborným licencovaným databázam bez ohľadu na to, či je večer alebo noc a pokračovať tak vo svojej práci bez čakania, kým bude knižnica najbližšie otvorená.

Registrujte sa kedykoľvek aj počas víkendov a sviatkov a môžete si okamžite vychutnávať aj beletriu či motivačnú literatúru v službe Bookport, či dennú tlač a časopisy dostupné online v deň ich vydania v najnovšie sprístupnenej databáze PressReader, a to kdekoľvek aj na Vašom prenosnom zariadení.

Navyše sme upustili od vydávania a používania zbytočných plastových kariet. Šetríme tak nielen životné prostredie ale i miesto vo Vašej peňaženke. Knižničný pas je odteraz virtuálny a pre využívanie všetkých služieb Vedeckej knižnice CVTI SR ho postačuje mať vo svojom smartfóne!

 

Knižnice u nás zohrávajú a majú zohrávať významnú rolu vo verejnom sektore. Vždy je však príležitosť ponúknuť nové služby, vždy je príležitosť profesijne sa vzdelávať. Projekt Centra vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) Partnerské knižnice cez konkrétne aktivity túto možnosť knižniciam aktívne ponúka. Po roku mení názov a odteraz je spoločne so zapojenými knižnicami konzorciom Knižnice pre Slovensko. 

Konzorcium Knižnice pre Slovensko ohlasujeme presne na prvé výročie (12.4.2022) prvej realizovanej aktivity. Presne pred rokom totiž začala séria online školení pre partnerské knižnice CVTI SR, venovaná  predstaveniu databázových titulov CVTI SR, relevantných pre verejné knižnice. O úspechu týchto školení svedčí aj to, že tento rok pokračujeme na mesačnej báze. 

Rozbehnuté aktivity projektu síce ovplyvnila pandemická situácia a viaceré plánované školenia či workshopy sa museli odložiť. To však neznamenalo zastavenie a získaný čas sa využil v prospech ďalších aktivít projektu. 

Viac ako 20 knižníc na Slovensku sme zaškolili v základoch práce s modernými digitálnymi technológiami, ako sú Micro:bity či 3D tlačiareň. Knihovníci sú po školeniach schopní a kompetentní posúvať základy programovania, robotiky či 3D tlače ďalej svojim používateľom. 

V rámci projektu sa organizovali aj rôzne workshopy, rozbehla sa nepretržitá digitalizácia fondov verejných knižníc. Cieli na diela s významnou regionálnou hodnotou. Po dokončení ich digitalizácie budú prístupné nielen vedcom a odborníkom, ale i širokej verejnosti. Putovný knižný skener aktuálne digitalizuje zbierku v poradí už tretej partnerskej knižnice projektu. Na digitalizačnom pracovisku CVTI SR sa dokončila digitalizácia zbierky v poradí druhej partnerskej knižnice. 

Sieť partnerských knižníc sa navyše rozrástla na 35 partnerov a smelo môžeme povedať, že sa toto číslo čoskoro zvýši. 

Teší nás, že naše budúce aktivity, v rámci siete partnerských knižníc CVTI SR, budú prebiehať pod novým, oficiálnym názvom Knižnice pre Slovensko. Cieľ konzorcia Knižnice pre Slovensko, zostáva rovnaký. Intenzifikovať využitie knižníc ako miest pre získanie všetkých druhov informácií, celoživotného vzdelávania, počítačových a Industry 4.0 zručností. Miest rozvoja kreativity, podpory inovácií a podnikania pre všetky vekové skupiny obyvateľov. 

Všetky ďalšie informácie o konzorciu nájdete na webovej stránke Knižnice pre Slovensko. 

 

Zdieľaj: